Budowa placów zabaw

Budowa placu zabaw dla dzieci niepełnosprawnych

Budowa placu zabaw

Place zabaw w miastach i innych mniejszych miejscowościach są przystosowane zazwyczaj tylko do dzieci, które są w pełni sprawne ruchowo i intelektualnie. To nie jest dobry kierunek działania. Projektanci powinni obejmować swoją wizją także dzieci, które nie mogą się w pełni poruszać. Postawienie przynajmniej kilku integracyjnych placów zabaw w mieście na pewno przyniesie korzyści wszystkim grupom społecznym i rodzicom i dzieciom, zarówno tym sprawnym i zdrowym, jak i tym, które mają jakieś problemy zdrowotne.

Projetky placów zabaw

Można powiedzieć, że ogólnie miasta powinny zainwestować więcej pieniędzy w działania na rzecz dzieci. Place zabaw, które stoją w miejskich parkach i na osiedlach pozostawiają nie raz wiele do życzenia nawet dla dzieci pełnosprawnych, a co dopiero dla tych z jakimiś trudnościami. Trzeba zwrócić uwagę na konieczność kontrolowania bezpieczeństwa urządzeń w miejscach zabaw dzieci. Takie kontrole odbywają się w wielu miastach zdecydowanie za rzadko, a przez to bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców jest zagrożone.

Sedno sprawy budowa placu zabaw

Przejdźmy jednak do sedna i sprawdźmy, co może dać dzieciom integracyjny plac zabaw. A może nie tylko dzieciom? Budowa placów zabaw, które przystosowane są do potrzeb wszystkich dzieci pozytywnie wpływa na wizerunek miejscowości, w jakiej się znajduje. Takie miejsce jest postrzegane, jako przyjazne osobom niepełnosprawnym, dzięki czemu może zyskać wielu wartościowych mieszkańców. Poza tym budując takie place wspieramy wychowanie w tolerancji i akceptacji różnych odmienności. Dzieci, które są w pełni sprawne ruchowo uczą się, jak można pomagać innym nawet w najprostszych sytuacjach. Integracja dotyczy jednak nie tylko dzieci, ale również ich rodziców, którzy spotykając się na ławkach wokół placów zabaw, poznają nawzajem swoje problemy i mogą wspólnie podejmować się działań na rzecz osób niepełnosprawnych.